Nie wstydź się słuchać Disco polo…….. Twoi znajomi są takimi samymi „wieśniakami” jak Ty.

Polacy kochają disco polo, tak było, tak jest teraz i tak będzie zawsze.  Nie rozumiem tylko dlaczego wstydzą się do tego przyznać.

Mogę się założyć, że ok. 70% polaków, co rano bierze kąpiel, czy prysznic, przy dźwiękach disco polo, podśpiewując przy tym dziarsko, przestępują z nogi na nogę(poruszając się zwinnie niczym Fred Astaire, aż  w końcu ktoś  uderzy o szafkę albo co gorsza wypierdoli się,  ot i czar wyobraźni prysnął, z gwiazdy estrady znów stanie się tylko sobą, smutnym zakonspirowanym fanem Disco polo).

Gdyby tak zebrać wszystkie odtwarzacze muzyczne, od każdego Polaka, przesłuchać je, to okaże się że na większości z nich znajdziemy od 1 do 3 disco hits. Dlaczego od 1 do 3 prosta sprawa, gdyby ten odtwarzacz wpadł w niepowołane ręce  np. kolegi czy koleżanki, to zawsze można powiedzieć, „ nie no co Ty stary, nie słucham takiego gówna, dla jaj wrzuciłem” (czerwieniąca się twarz jednak zdradzi nam prawdę). Niewielu jest dumnych zadeklarowanych fanów disco polo, zwłaszcza wśród mieszkańców miast. Zabawne jest to, że ludzie nie wstydzą się popierdalać w dresach po mieście, chlać wódy do upadłego, czy też dawać dupy na prawo i lewo, a wstydzą się przyznać, że lubią Disco.

Właśnie w tym momencie dumnie wkraczają na polską scenę muzyczną  Bracia Figo Fagot, pokonują ludzki wstyd najprościej jak tylko można- robiąc sobie jaja, wyśmiewając i drwiąc. Powiedzieli ludziom jasno i wyraźnie, tworzymy prześmiewczą wersje disco polo i  nie chcemy, żeby naszymi odbiorcami  byli mieszkańcy wsi, chcemy aby słuchali nas ludzie z miasta. Słuchanie Braci FF stało się nobilitujące, przecież to nie jest muza dla wieśniaków, tylko dla inteligentnych mieszczuchów z poczuciem humoru, którzy doskonale wiedzą co to pastisz czy twórczość Tarantino. Czyli w dużym skrócie słuchając disco polo w wykonaniu Braci FF manifestuje swoją nienawiść do…. disco polo, przynajmniej na poziomie deklaratywnym. W rzeczywistości jednak, dzięki Figo Fagot mogę bez wstydu, pewny siebie, z zachowaniem wysokiego poczucia własnej wartości, słuchać swojego ulubionego gatunku muzycznego jakim jest disco polo. Mogę to robić w pracy, w domu, na imprezie z przyjaciółmi i nikt mnie nie wyśmieje.

Czym zatem różni się słuchanie braci FF od słuchania klasycznego(jak to zabawnie brzmi, aż powtórzę)klasycznego Disco Polo?  Niczym jedyna różnica istnieje w naszych głowach.  BFF w naszej świadomości figurują jako zespół prześmiewczy, który koloryzuje klasyczne wiejskie disco polo dla wieśniaków, w zabawną muzykę dla inteligentnych mieszczuchów . Faktycznie może tak być, myślę jednak, że inteligentny mieszczuch, po przypadkowym usłyszeniu zabawnego kawałka , wróci do domu odpali go sobie raz czy drugi, później  pokaże go kumplowi, razem pośmieją się przez chwilę. Jednak po kilku przesłuchaniach zabawnego, wpadającego w ucho, aczkolwiek nieco prymitywnego utworu, zacznie się nim nudzić. Nie spędzi wieczoru na przesłuchaniu całej płyty, bo ileż można słuchać  ciągle tego samego o świnkach, chlaniu, jebaniu(sam testowałem to pisząc ten wpis, przy czwartej piosence miałem już dość i musiałem zmienić repertuar).  Wszystko ma swoje granice. Jak długo można śmiać się z żartów o kupie, no jak się ma 14 lat to długo, ale jeśli ma się ich trochę więcej, to przestają być  wystarczające. Zaczyna się  poszukiwać  innych żartów, takich które zaczną stymulować nasz mózg do działania, a nie tylko bezmyślnego trwania pomiędzy ścianami głowy.

Niech nikt mnie źle nie zrozumie, ja nie potępiam ani twórczości BFF, ani słuchania Disco polo, ja potępiam ludzką hipokryzje, bo niech każdy sobie słucha czego chce, ale też niech umie się do tego przyznać. Ja ze swojej strony, zachęcam jednie do poszukiwań. Nie ograniczajmy się do jednego nurtu muzycznego. Każdy inteligentny czy to mieszczuch czy to wieśniak(tak wieśniak to nie jest obraźliwe słowo, zarówno na wsi jak i w mieście mieszkają ludzie inteligentni ),  będzie potrzebował od muzyki czegoś więcej, czegoś  co pozwoli mu kształtować  jego wrażliwość na sztukę, a z pewnością muzyka Braci Figo Fagot mu tego nie zapewni .

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s