„Ławeczka”

Ławka przy wale by angsst
Ławka przy wale, a photo by angsst on Flickr.

On, niemłody, niespecjalnie przystojny, ani nawet bogaty, zwykły, samotny, żałosny królewicz ok. czterdziestki, który białego rumaka zamienił na czerwony autobus.

Ona, doświadczona, przeciętna, znudzona i rozczarowana życiem księżniczka z fabryki skarpetek.

Spotykają się w parku niby przypadkiem, ale i On i Ona przyszli tu w tym samym celu, poszukują erotycznej przygody, chcą wnieść odrobinę światła we własne szare, monotonne życie. Tak zaczyna się ich przygoda, przynajmniej On tak myśli, tyle że…………. zapomniał. Rok wcześniej też się spotkali. Ona doskonale to pamięta.

Długo rozmawiają.

Pozornie banalna i zwyczajna sytuacja, można by rzec „ nic ciekawego” , a jednak rozmowa dwójki samotnych ludzi okazuje się niezwykle poruszająca. Odkrywa prawdę o człowieku. Pokazuje w jak wielkim stopniu wstyd i lęk rządzi naszym życiem, jak trudno zmierzyć się z prawdą o sobie samym. Ile wewnętrznej siły , jak wiele odwagi potrzeba, by odsłonić się przed drugim człowiekiem.

Na „Ławeczce” spotykają się Joanna Żółkowska i Janusz Gajos, którzy pokazują mistrzostwo aktorskiego rzemiosła. Gajos kłamie, przysięga, upokarza , walczy, wreszcie odkrywa przed widzem tajniki ludzkiej psychiki, dodam, że robi to w sposób tak doskonały, że nie wyobrażam sobie aby można było zrobić to lepiej. Żółkowska, wypytuje, gra, poddaje próbom i szantażuje, by w końcu spotkać się ze swoimi potrzebami . „Ławeczka” to niezwykle intymna sztuka, opowiadająca losy przeciętnych ludzi którzy próbują odnaleźć szczęście. Gorąco polecam każdemu, kto jeszcze tego nie widział niech czym prędzej to nadrobi.

Autor-Aleksander Gelman
Reżyseria- Maciej Wojtyszko
Obsada-Joanna Żółkowska, Janusz Gajos
Realizacja TV- Krzysztof Jasiński
Czas trwania-81 min.
Data premiery- 3 października 1988r.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s